ذکر ایام هفته
  حوزه نت
  پایگاه های اسلامی

  سایت رهبری
  بیانات رهبری
آیت الله جعفری تهرانی
  بیانات رهبری
  خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه از فرم زیر استفاده نمایید

ایمیل*
تلفن همراه*
تصویر امنیتی
جوانان / خانواده / بلایی که ماهواره سر زندگی ام آورد
مینا، دانشجوی سال سوم که خودش را از بینندگان پروپا قرص سریال‌های شبکه‌های فارسی زبان ماهواره‌ای می‌داند، می‌گوید..
 
بلایی که ماهواره سر زندگی ام آورد
مینا، دانشجوی سال سوم که خودش را از بینندگان پروپا قرص سریال‌های شبکه‌های فارسی زبان ماهواره‌ای می‌داند، می‌گوید...
[-] اندازه متن [+]

جام فرهنگی؛ بارها شده از خودم مي پرسم چرا مردم پاي شبكه هاي ماهواره اي وقت مي گذرانند.

 

بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند ساعتی را به دور از هیاهو و قیل و قال زندگی به تماشای تلویزیون بنشینند که در این میان سریال‌های خانوادگی در ردیف پر مخاطب ترین برنامه‌های تلویزیونی قرار دارد.

 

 این فرصتی ارزشمند برای هر رسانه محسوب می‌شود تا گفتنی‌ها را بگوید، اما ظاهراً شبکه‌های فارسی زبان ماهواره با زیرکی این فرصت را بیش از شبکه‌های داخلی قدر دانسته‌اند و با پخش سریال‌های مختلف آن هم با محتوایی که هم‌راستا با اهداف گردانندگان این شبکه هاست، توانسته‌اند در این عرصه موفق‌تر عمل کنند.

 

 

اینکه با چه روش و ترفندی به جذب مخاطب می‌پردازند و محتوای این سریال‌ها با فرهنگ ما همخوانی دارد یا نه، سؤالی است که آن را از دید مخاطبان جست‌وجو کردیم و سراغ بینندگان این‌گونه شبکه‌ها رفتیم تا دلایل انتخابشان را برای دیدن این سریال‌ها جویا شویم.

 

مینا، دانشجوی سال سوم که خودش را از بینندگان پروپا قرص سریال‌های شبکه‌های فارسی زبان ماهواره‌ای می‌داند، می‌گوید: "در اکثر فیلم‌های شبکه‌های داخلی اغراق زیاد است، شخصیت‌ها یا سیاه هستند یا سفید، نحوه پایان یافتن این قبیل فیلم‌ها نیز خوب نیست به‌طور مثال پس از 30 قسمت کشمکش به یکباره همه چیز در قسمت آخر بخوبی پایان می‌یابد؛ این گونه فیلمسازی سبب می‌شود داستان فیلم از واقعیت فاصله بگیرد و بینندگان تمایلی به دیدن آن نداشته باشند و به شبکه‌های خارجی روی بیاورند، البته بسیاری از افراد نیز صرفاً برای دیدن مدل‌های لباس این فیلم‌ها را تماشا می‌کنند!"

 

او در مورد محتوای این سریال‌ها می‌افزاید: "جدا از بحث جذابیت داستان، موضوع این فیلم‌ها و سریال‌ها بد و در عرف جامعه ما مورد پسند نیست حتی در چند سال اخیر بارها شنیده و بعضاً دیده‌ایم که برخی از افراد تحت تأثیر این فیلم‌ها هستند و با الگوبرداری از آن زندگی خود را خراب کرده‌اند."

 

مینا ادامه می‌دهد: "یکی از استادانمان می‌گفت دانشجویی داشتم که با مشکلات زیادی در زندگی مشترکش روبه رو بود، وقتی مرا در جریان مشکلش گذاشت به او گفتم ماهواره‌تان را کنار بگذارید، تعجب کرد، پرسید از کجا می‌دانید ما ماهواره داریم و این قضیه اصلاً چه ربطی به ماهواره دارد و قبول نکرد. خلاصه چند بار دیگر هم دیدم اش، کمابیش در مورد مشکلش با من صحبت می‌کرد و من هم هر بار بر استفاده نکردن از ماهواره تأکید داشتم و در مورد علل آن نیز با هم بحث می‌کردیم ولی نمی‌پذیرفت تا آن‌که سرانجام پس از نتیجه نگرفتن از مراجعات متعدد به مشاوره و پادرمیانی آشنایان و... هر دو طرف تصمیم به جدایی گرفتند. دوهفته قبل از دادگاه او را دیدم و خواستم حداقل پیشنهاد مرا امتحان کند اما گفت ما تصمیم خودمان را گرفته‌ایم. یک ماهی گذشت و خبری از او نداشتم تا اینکه یک روز برای پایان نامه‌اش به اتاقم در دانشکده آمد، از دادگاهش پرسیدم، گفت نرفتیم، پرسیدم چرا؟ گفت بعد از آخرین باری که شما را دیدم، تصمیم گرفتم این کار را هم انجام دهم و حجت را تمام کنم تا بعدها وجدانم راحت باشد که تمام تلاشم را برای حفظ زندگی‌ام کرده‌ام، توصیه شما نتیجه داد. برای خودم هم غیر قابل باور بود. چند روز پس از جمع کردن ماهواره کم کم همه چیز تغییر کرد."

 

 

سعید از دیگر بینندگان این شبکه‌ها می‌گوید: "من چون هم کار می‌کنم و هم دانشجو هستم وقت زیادی برای تماشای تلویزیون ندارم فقط برخی اوقات شب که به خانه می‌آیم، قبل از خواب یک ساعتی تلویزیون تماشا می‌کنم و به علت اینکه به فیلم‌های اکشن علاقه دارم و شبکه‌های داخلی این‌گونه فیلم‌ها را بندرت پخش می‌کند، این شبکه‌ها را تماشا می‌کنم.

 

 او اضافه می‌کند: "من فکر می‌کنم یکی از دلایل انتخاب این شبکه‌ها از سوی مردم، پاسخ دادن آنها به نیاز کاذب مخاطبان است از پخش کارتون برای کودکان گرفته تا فیلم و سریال و برنامه مستند و آشپزی و ... در هر ساعتی از شبانه روز که بخواهیم با عوض کردن چند کانال، برنامه مورد علاقه‌مان را پیدا می‌کنیم ولی شبکه‌های داخلی این گونه نیستند، معمولاً در هر زمان فقط یک فیلم یا سریال از یکی از شبکه‌ها پخش می‌شود که چنانچه آن هم برای مخاطب جالب توجه نباشد، بلافاصله به سراغ شبکه‌های ماهواره می‌رود و طبیعتاً برای بسیاری از افراد شبکه‌های فارسی زبان در اولویت است."

 

 او می‌افزاید: "البته موضوع برخی از این فیلم‌ها و برنامه‌هایی که ماهواره نشان می‌دهد، خوب نیست و تلاش سازندگان آنها برای القای یکسری اندیشه‌ها و رفتارها به مخاطب کاملاً مشهود است. این موضوع در دراز مدت قطعاً در فرهنگ جامعه اثرگذار است و اینکه متأسفانه می‌بینیم امروزه قبح بسیاری از کارهایی که تا چند سال پیش از نظر مردم ناپسند بود، ریخته شده؛ به نظر من از دلایل تماشای این برنامه‌ها در ماهواره است. این تخریب فرهنگی براحتی قابل اصلاح نخواهد بود.

 

سعید در پاسخ به اینکه چه چاره‌ای برای آن پیشنهاد می‌کند، می گوید: "فکر می‌کنم خود افراد بهتر از هر کس دیگری می‌توانند مانع از این امر شوند، همه ما بخوبی می‌توانیم فیلم‌ها و شبکه‌های نامناسب را از خوب و سالم تشخیص دهیم و نگاه نکنیم، حتماً نباید قانون بالای سرمان باشد، در مورد بچه‌ها نیز بزرگترها باید مراقب باشند."

 

فرانک، خانم خانه‌داری که از دیگر بینندگان این شبکه هاست در این باره می‌گوید: "حقیقت این است که موضوع این سریال‌ها اصلاً خوب نیست و تقریباً می‌توان گفت که 90 درصد این فیلم‌ها در مورد خیانت است و این با فرهنگ ما همخوانی ندارد. از این رو زمانی که فرزندم در خانه نیست آنها را تماشا می‌کنم و مراقبم که در این کار نیز افراط نکنم، ولی متأسفانه بعضی‌ها رعایت نمی‌کنند، شخصی را می‌شناسم با وجود آنکه خانه‌دار است بندرت آشپزی می‌کند و بیشتر غذا می‌خرد، حتی دختر خردسالش را به مهد می‌فرستد و تمام وقتش را پای ماهواره می‌گذراند به خاطر همین رفتارش هم، چند بار تا پای طلاق پیش رفته‌است."

 

وی در پاسخ به اینکه اگر موضوع آنها مورد پسندش نیست، چرا باز هم این سریال‌ها را دنبال می‌کند، می‌گوید: "برای سرگرمی آنها را تماشا می‌کنم، به نظر من نسبت به سریال‌های شبکه‌های داخلی، شادتر است، فکر می‌کنم استفاده از رنگ‌های شاد در دکوراسیون فیلم خیلی در القای این حس به بیننده تأثیرگذار‌ است، البته بسیاری از سریال‌های ایرانی خیلی خوب هستند به‌عنوان مثال سریال‌های ماه رمضان را هر سال دنبال می‌کنم بجز امسال که به نظرم چنگی به دل نمی‌زد."

 

او از دیگر دلایل تماشای این برنامه‌ها را مدت آنها می‌داند و می‌گوید: "سریال‌های ایرانی مدتش کم است، از طرف دیگر سریال‌ها را بی‌جهت طولانی می‌کنند و مثلاً سریالی که شاید در 5 قسمت می‌توان بدون آنکه لطمه‌ای به داستان وارد شود، تمام کرد را تا 15 قسمت طول می‌دهند که این نیز بیننده را خسته می‌کند.

 

 احمد، کارمند یک شرکت خصوصی است. او علت تماشای فیلم‌های این شبکه‌ها را ضعف فیلم‌های داخلی می‌داند و می‌گوید: "موضوع سریال‌ها و فیلم‌های تلویزیونی خیلی تکراری شده، اکثراً در مورد ازدواج است، دوربین فیلمبرداری هم فقط در فضای بسته آپارتمان می‌چرخد؛ چند سالی است که داستان بیشتر سریال‌های شبکه‌های داخلی غم‌انگیز شده است، در حالی که بسیاری از مردم زمانی که از کار روزانه و استرس و مشکلات و درگیری‌های مختلف که به هر حال همه در زندگی روزمره به نوعی با آن مواجه می‌شوند، خسته به خانه برمی‌گردند، صرفاً برای فراغت چند ساعته از این گونه مشکلات پای تلویزیون که در دسترس ترین و کم خرج ترین تفریح بشمار می‌رود، می‌نشینند ولی متأسفانه در سریال‌ها و فیلم‌های تلویزیونی نیز همان مشکلات و استرسی را که از صبح در گیرش هستیم، می‌بینیم."

 

 

به گفته وی؛ "اغلب سریال‌ها و فیلم‌های به اصطلاح طنز نیز خیلی ضعیف هستند و می‌توان گفت بیش از آنکه طنز باشد به لودگی کشیده شده است و خنده‌ای را برلبان مخاطب نمی‌نشاند، از این رو ترجیح می‌دهم به تماشای فیلم‌هایی بنشینم که فرهنگ موجود در آنها با فرهنگ من همخوانی ندارد وحتی بسیاری از اوقات داستان آن را نمی‌پسندم ولی حتی الامکان با ندیدن فیلم‌هایی که سراسر غم وغصه است، مشغولیت ذهنی دیگری نیز برایم به وجود نمی‌آید."

 

با جمع بندی این نظرات آنچه بیش از هر چیز جلب توجه می‌کند واقف بودن اکثر مخاطبان سریال‌های شبکه‌های فارسی زبان ماهواره به تناقض موضوعات این شبکه ها با فرهنگ و اعتقادات ماست ولی ظاهراً سریال‌ها و فیلم‌های ایرانی نیز جز در مواردی، نتوانسته جذابیتی که مدنظر مخاطبان است به وجود بیاورد.

 

 

فراموش نکنیم که سریال‌هایی مانند «مختارنامه»، «شب دهم»، «مدار صفر درجه»، «زیر هشت»، «لبه تیغ»، «عباس میرزا»، «تبریزدرمه»، «شوق پرواز» و ... از جمله کارهای بسیار موفق بودند و توانستند بینندگان زیادی را جذب کنند.

 

این امر بیانگر آن است که مخاطبان بخوبی سریال‌های قوی را تشخیص می‌دهند و چه بسا بسیاری از مخاطبان امروز مانند یک کارشناس می‌توانند فیلم‌ها را نقد کنند. بنابراین لازم است متولیان امر در ساخت سریال‌ها دقت بیشتری داشته باشند و نیاز و سلیقه مخاطب را در ساخت فیلم‌ها مد نظر قرار دهند و با تنوع دادن به موضوع فیلم‌ها و سریال‌ها، آنها را برای بینندگان جذاب و دیدنی‌تر کنند.

 

از طرفی باید در نظر داشت که هر چند مخاطبان این گونه سریال‌ها صرفاً برای گذران وقت و سرگرمی به تماشای این گونه سریال‌ها می‌پردازند ولی پخش این گونه برنامه‌ها از سوی این شبکه‌ها کاملاً با هدف صورت می‌گیرد که این آسیب جدی برای فرهنگ و اعتقادات ما محسوب می‌شود و به نظر می‌رسد ارائه جایگزینی مطلوب که شایسته فرهنگ جامعه ما باشد بهترین روش برای ترغیب مردم به دیدن شبکه‌های داخلی به‌شمار می‌رود و تا زمانی که خلأ وجود سریال‌های قوی و متعدد برای سلایق مختلف وجود داشته باشد نمی‌توان اشخاص را از دیدن این گونه سریال‌های ماهواره‌ای منع کرد و برای جلوگیری از آن نیز روش‌های سلبی پاسخگو نیست و چه بسا ممکن است تحریک و ترغیب بیشتر افراد را نیز در پی داشته باشد و کوتاه سخن آنکه ایجاد تحول در محتوا و کیفیت فیلم‌ها و سریال‌های صدا و سیما ضرورتی است که هم‌اکنون باید بیش از پیش به آن پرداخته شود، سریال‌هایی که حتی در کشور تولید‌کننده هم مخربند.

 

 


Share

ارسال دیدگاه
متن پیام : *
نام :
پست الکترونیک :
آدرس وب :
تصویر امنیتی :
 
 
 

  سایت مراجع
 کانال تلگرام
کانال هیئت رهپویان آل طه
کانال جام معرفت
کانال ادامه من

  جام معرفت
نماز ظهر عاشورا
  اساسنامه

  لوگوی سایت
برای قرار دادن لوگوی تبلیغاتی سایت آدرس زیر را کپی کرده و در وبلاگ و یا سایتتان قرار دهید www.rahtousheh.com/Files/102488/logo.swf
نشر تراث
کانون نخبگان
ایران هسته ای
  اخبار هیئت

  اوقات شرعی
  حدیث روز

حدیث موضوعی
 پیامک مذهبی

 نور سافت
  آمار سایت
» امروز :
» تعداد بازدید کننده : 433
» تعداد بازدید : 541
» دیروز :
» تعداد بازدید کننده : 1965
» تعداد بازدید : 2013
» کل بازدید ها :
» تعداد بازدید کننده : 2904748
» تعداد بازدید : 3505226
  جستجو