ذکر ایام هفته
  حوزه نت
  پایگاه های اسلامی

  سایت رهبری
  بیانات رهبری
آیت الله جعفری تهرانی
  بیانات رهبری
  خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه از فرم زیر استفاده نمایید

ایمیل*
تلفن همراه*
تصویر امنیتی
بانوان / آداب گرم کردن رابطه با نوجوان

وقتي فرزندان به سن نوجواني مي رسند ،اصولا پدر و مادر راجع به ارتباط خود با او دچار نگراني مي شوند ، تغييرات چهره ي فرد هرچقدر ملموس باشد ، تغييرات رفتاري و دروني وي بيشتر خواهد بود و اين موضوع را والدين به خوبي حس مي کنند.آن ها فرزندي را مي بينند که مانند گذشته رفتار نمي کند ...

 

بسم الله الرحمن الرحیم
 
آداب گرم کردن رابطه با نوجوان
 
 
وقتي فرزندان به سن نوجواني مي رسند ،اصولا پدر و مادر راجع به ارتباط خود با او دچار نگراني مي شوند ، تغييرات چهره ي فرد هرچقدر ملموس باشد ، تغييرات رفتاري و دروني وي بيشتر خواهد بود و اين موضوع را والدين به خوبي حس مي کنند.آن ها فرزندي را مي بينند که مانند گذشته رفتار نمي کند ، مانند کودکي اش از تمام وقايع مدرسه تعريف نمي کند ، احساساتش را در ميان نمي گذارد و در خيلي مواقع با آن ها مخالفت کرده و نظري مخالف با نظر آن ها بيان مي کند.حتي به راحتي گذشته او را در آغوش نمي گيرند و در يک کلام احساس مي کنند ،روابط شان سرد شده.
اگر شما حس مي کنيد از فرزند تان دور شده ايد ، به راهکارهاي زير عمل کنيد و فراموش نکنيد که طبيعي است که کودک ديروز شما در مرحله گذر از کودکي به بزرگسالي رفتار متفاوتي از خود نشان دهد ، شما هم کمي تغيير کنيد و سعي داشته باشيد تا حال و هواي او را در اين روزها درک کنيد.
زمان اين تغييرات خيلي طولاني نيست و نحوه ي برخورد شما و چگونگي تعامل با او مي تواند در نحوه ي زندگي آينده ي او نقش موثري داشته باشد.
 
پذيرش نوجوانان: گام اول براي ايجاد و تحكيم رابطه‌اي دوستانه و صميمي با نوجوان اين است كه او را با همه كمي‌ها و كاستي‌هايش قبول داشته باشيد. كاستي‌هاي رفتاري او را همچون نقاط قوت و توانايي‌هايش بپذيريد و به او به عنوان فردي كه داراي استقلال، سليقه‌هاي خاص و عقايد قابل ارايه است،‌ نگاه كنيد.
 
نوجوانانتان را درك كنيد : درك و برداشت از زندگي و مسايل آن متفاوت از برداشتي است كه نوجوان دارد. او زندگي را به ساده‌ترين وجه ممكن مي‌نگرد، به طوري كه عقايدش براي شما پوچ و مسخره است. نسبت به عقايدش بي‌اهميت نباشيد. وي را تمسخر نکنيد.
گام اول براي ايجاد و تحكيم رابطه‌اي دوستانه و صميمي با نوجوان اين است كه او را با همه كمي‌ها و كاستي‌هايش قبول داشته باشيد. كاستي‌هاي رفتاري او را همچون نقاط قوت و توانايي‌هايش بپذيريد
 
راه انتقاد کردن صحيح را بياموزيد:در انتقاد از نوجوان دقت کنيم که تمام شخصيت آنها را مورد حمله قرار ندهيم و تنها آن قسمتي را مورد سؤال قرار دهيم که نتوانسته وظيفه اش را درست انجام دهد. هرگز نبايد به نوجوان يا هر شخص ديگر بگوئيم: تو لياقت نداري و به درد هيچ کاري نمي خوري زيرا با اين جمله تمام حيطه وسيع شخصيت او را مورد حمله قرار داده ايم.
 
 ارتباط را دو طرفه كنيد : اگر برخورد با نوجوان حاكي از ارتباط يك‌طرفه، معيوب و غيرقابل دوام باشد، به سركشي و عصيان نوجوان در برابر دستورات شما منجر مي‌شود و به رابطه عاطفي و صميمانه ميان شما و او لطمه مي‌زند. در اين مواقع بهتر است در برخورد با نوجوان، هر زمان كه سخني را گفتيد، از او نيز سخني بشنويد و نظر او را نسبت به وظايف محوله‌اش جويا شويد.
 
دست از نصيحت مستمر برداريد :وقتي اشتباهي را از طرف فرزندمان مشاهده مي كنيم ، بيشتر در مقام موعظه بر مي آييم تا اينكه واقعاً دليل آن حادثه را جويا شده،به درد دل او گوش فرا دهيم . خوب است در زمان لازم به صحبت هاي نوجوان گوش دهيم و با سخنان بجا و به موقع و به دور از نصيحت ، بحث را در جهتي كه مي خواهيم هدايت كنيم. همه ي ما از نصيحت شنيدن بيزازيم و در برابر آن مقاومت مي كنيم . به همين علت توصيه اكيد بر اين است كه از نصيحت مستقيم نوجوان بپرهيزيد و با ايجاد زمينه مساعد و استفاده از تجربيات ديگران ، آنگونه صحبت كنيد كه نوجوان متوجه شود منافع خود او در كار است.
از نصيحت مستقيم نوجوان بپرهيزيد و با ايجاد زمينه مساعد و استفاده از تجربيات ديگران ، آنگونه صحبت كنيد كه نوجوان متوجه شود منافع خود او در كار است.
براي ارتباط با نوجوان وقت كافي بگذاريد : نوجوانان نيازمند توجه هستند، آنها مي‌خواهند صحبت كنند، اعتراض كنند و از هيجانات و اتفاقاتي كه در مدرسه مي‌افتد و يا از دوستان‌شان مي‌شنوند، حرف بزنند. هرچه زمان اين ارتباط با شما به عنوان مادر، پدر و يا مربي بيشتر باشد، خرسندي آنها بيشتر شده و امكان ارتباط نادرست و غلط آنها كمتر خواهد شد.
 
انرژي سرشار نوجوانان نياز به تخليه دارد: نوجوان در اين سنين داراي انرژي فراوان جسماني است. تشويق نوجوانان به انجام ورزش‌هاي گوناگون، شركت در فعاليت‌هاي الگوسازي براي آنان و تحريك آنها بر همانندسازي با آن الگوها موجب مي‌شود تا آنها انرژي خود را به طريق منطقي تخليه كنند.
 
آموزش مهارت در برقراري روابط اجتماعي: با شركت دادن فرزند نوجوان‌تان در جمع دوستان و آشنايان مهارت روابط اجتماعي او را افزايش دهيد. براي مثال، با فرزند نوجوان خود به گردش‌هاي دو نفره برويد و در بسياري از روابط اجتماعي مانند آشنا شدن با ديگران، خريد كردن از مغازه، پيدا كردن نشاني يك موسسه و درخواست انجام كاري از يك اداره با وي تمرين عملي كنيد.
 
 به عنوان والدين يک نوجوان موارد زير را بخاطر بسپاريد :
1 – در برخورد با نوجوانان، ملايم و منطقي باشيد.
2 – هيچگاه نظرات خود را به نوجوانان، تحميل نکنيد.
3 – تجارب موفقيت آميز نوجوانان را افزايش دهيد.
4 – نوجوانان خود را با الگوهاي رفتاري مطلوب آشنا کنيد.
5 – نسبت به احساسات و عواطف نوجوانان خود بي تفاوت نباشيد.
6 – توجه داشته باشيد که مشاجرات لفظي درخانه (ميان پدر و مادر)، در روحيه يا رفتار نوجوان منعکس مي شود.
7 – به بهانه ي گفتگو با نوجوانان، اهداف خود را به آنها القا نکنيم.
8 – تحملِ نوجوان را براي مواجه شدن با ناکامي هاي اجتماعي افزايش دهيد.
9 – براي پرکردن اوقات فراغت نوجوانان، اهميت بسياري قائل شويد.
 
منبع : تبیان
 
 
 

Share

ارسال دیدگاه
متن پیام : *
نام :
پست الکترونیک :
آدرس وب :
تصویر امنیتی :
 
 
 

  سایت مراجع
 کانال تلگرام
کانال هیئت رهپویان آل طه
کانال جام معرفت
کانال ادامه من

  جام معرفت
نماز ظهر عاشورا
  اساسنامه

  لوگوی سایت
برای قرار دادن لوگوی تبلیغاتی سایت آدرس زیر را کپی کرده و در وبلاگ و یا سایتتان قرار دهید www.rahtousheh.com/Files/102488/logo.swf
نشر تراث
کانون نخبگان
ایران هسته ای
  اخبار هیئت

  اوقات شرعی
  حدیث روز

حدیث موضوعی
 پیامک مذهبی

 نور سافت
  آمار سایت
» امروز :
» تعداد بازدید کننده : 483
» تعداد بازدید : 592
» دیروز :
» تعداد بازدید کننده : 1965
» تعداد بازدید : 2013
» کل بازدید ها :
» تعداد بازدید کننده : 2904798
» تعداد بازدید : 3505277
  جستجو